BETA
Aby się zalogować, najpiew wybierz portal.
Aby się zarejestrować, najpiew wybierz portal.
Podaj słowa kluczowe
Słowa kluczowe muszą mieć co najmniej 3 sąsiadujące znaki alfanumeryczne
Pole zawiera niedozwolone znaki
Grzegorz  Łyszkowski
Grzegorz Łyszkowski
431 pkt.
Junior

0

administrowaniu?

No właśnie co robić dalej i w jakim kierunku pójść aby się rozwijać i mieć nadal frajdę z bycia w tej branży? :) 

Zajmuję się poważnym IT od 12 lat, tradycyjnie zaczynałem od Help Desku. Od 9 lat zarządzaniem szerokopojętą infrastrukturą IT (Windows Server, SQL Server, VMware, Hyper-V, sieci LAN/WAN, dobór i konfiguracja oraz modernizacja sprzętu), w Polsce i w kilku krajach ościennych. Byłem też odpowiedzialny za kilka kompleksowych wdrożeń software'wych i sprzętowych.  Od około ośmiu miesięcy kieruję samodzielnie działem IT.

Ale od pewnego czasu jestem zdecydowany na zmianę i tu rozważam kilka możliwości: etat vs. własna działalność oraz myślę intensywnie nad tym czym chciałbym zajmować się w przyszłości. Czy działalność faktycznie pozwala na większą swobodę działania i elastyczniejsze zarządzanie czasem niż etat w korporacji? Jak klienci podchodzą do jednoosobowych działalności gospodarczych (na początek), czy nie wzbudzają one niechęci np. osoba odpowiedzialna może zachorować i cały proces stanie w miejscu?
Generalnie chciałbym zajmować się wdrożeniami tj. projektowaniem infrastruktury od zera czyli sieci, serwerowni/datacenter, przygotowywaniem serwerowej platformy software'owej z naciskiem na wirtualizację MS. Oczywiście w grę też wchodziłoby np. wdrożenie wirtualizacji do już obecnej infrastruktury. 

Poza wdrożeniami, zastanawiam się też nad spróbowaniem sił jako trener MCT.

Jestem świadom, że w obu przypadkach: wdrożeniowca i trenera jest spora konkurencja.
Ale z drugiej strony chciałbym sprawdzić co będzie dla mnie najbardziej wciągające i nad tym jednym, konkretnym zajęciem skupić się w przyszłości :)

Trochę za bardzo rozpisałem się, ale generalnie chciałbym poznać Wasze opinie i doświadczenia w zmianie stanowisk, prowadzeniu własnej działalności. Wszelkie rady i cenne uwagi mile widziane.

A może są jeszcze inne ciekawe/zaawansowane stanowiska/specjalności, których nie wziąłem pod uwagę dające szansę na rozwój i regularne zdobywanie wiedzy oraz nowych doświadczeń?
--
___________________ Pozdrawiam Grzegorz Łyszkowski | LinkedIn | MCITP: EST, EDA 7 | EA i VA wkrótce :) | 
"Żaden system nie może wyjaśnić swojej złożoności, tak jak żadna maszyna nie zdoła pojąć zasad swego działania"
Edytowano 2 razy. Ostatnio 2011-06-28 15:38:04 przez Grimlock_.

Jake Eliasz
Jake Eliasz
798 pkt.
Senior

0

ze swojej dzialki polecam pentesty oraz audyty, generalnie InfoSec...--Jake Eliasz CISA, QSA, C|EH, CISSP, CPTS, MCSE, LPIC, CCNA
jakeeliasz.compcidss.pl

Jake Eliasz
CISA, CISSP-ISSAP
www.jakeeliasz.com

kajetan_
kajetan_
1519 pkt.
Guru

0

IMHO skali o której piszesz ("chciałbym zajmować się wdrożeniami tj. projektowaniem infrastruktury od zera czyli sieci, serwerowni/datacenter, przygotowywaniem serwerowej platformy software'owej z naciskiem na wirtualizację MS") nie da się dobrze ogarnąć jednoosobowo, co może się przekładać na małe zainteresowanie potencjalnych klientów albo pracę w charakterze podwykonawcy dla kogoś większego. W tej ostatniej sytuacji IMHO lepiej jest wyspecjalizować się w jakimś wąskim zagadnieniu i sprzedawać swoją wiedzę głównie w tym zakresie.

Edytowano 1 raz. Ostatnio 2011-06-28 20:50:02 przez kajetan_.
Ziemek Borowski
Ziemek Borowski

0

Zwłaszcza, że konkurencyjność wymienionym obszarze, a zwł. jego początku (budowa datacenter/serwerowni) opiera się głównie na upustach ze strony producentów i taniości zatrudniania SENSOWNYCH wykonawców, a nie na wiedzy pojedynczego człowieka.

--
Ziemek Borowski - bywam na spotkaniach PEPUG i PInG

Grzegorz  Łyszkowski
Grzegorz Łyszkowski
431 pkt.
Junior

0

Audyty, Infosec, konsultacje - to jest także ciekawa propozycja.

Pomysł z "przyklejeniem" się do większej firmy (lub kilku) jako specjalista w danej lub w kilku dziedzinach - takie rozwiązanie jest jak najbardziej optymalne dla mnie.

W przypadku dużych, poważnych klientów wieloosobowa firma z wyrobioną marką ma znacznie większe przebicie i np. szansę na spełnienie korporacyjnych wymogów. To oczywiste bez dwóch zdań :) Ale w przypadku małych biznesów cena całego projektu odgrywa istotną rolę (a i tak trzeba nieźle nagimnastykować się, aby przekonać klienta do kosztów, szczególnie takich, których dany klient nie jest świadomy), a także skala takich przedsięwzięć jest na tyle mała, że jedna osoba jest w stanie bez uszczerbku dla jakości usługi i opóźnień wykonać takie zlecenie nie gorzej niż duże firmy wdrożeniowe - to kwestia odpowiedniego planowania, zarządzania czasem i dobrych kontaktów z kilkoma dostawcami sprzętu i software'u :)

Zresztą gdy klient określi dokładne potrzeby biznesowe, następnie przeglądając wachlarz rozwiązań - może okazać się, że posiadanie własnej fizycznej serwerowni będzie bardziej kosztowne niż np. skorzystanie z kolokacji serwerów czy nawet wystarczające będą usługi w chmurze których przybywa.

--
___________________ Pozdrawiam Grzegorz Łyszkowski | LinkedIn | MCITP: EST, EDA 7 | EA i VA wkrótce :) | 
"Żaden system nie może wyjaśnić swojej złożoności, tak jak żadna maszyna nie zdoła pojąć zasad swego działania"

Edytowano 2 razy. Ostatnio 2011-06-29 09:44:00 przez Grimlock_.
Tomasz Onyszko VIP
Tomasz Onyszko
8031 pkt.
Guru
MVP

0

Ja bym też zwrócił uwagę że w naszym kraju budowa datacenter jako takich jest mocno ograniczona ilościowo - zależy oczywiscie jak zdefiniować datacenter.--Tomasz Onyszko
Connected Dots http://www.cdots.pl
Blog: http://www.w2k.pl/

Tomasz Onyszko

memberOf Predica Team http://blog.predica.pl

Grzegorz  Łyszkowski
Grzegorz Łyszkowski
431 pkt.
Junior

0

Na dodatek dzięki w miarę taniej wirtualizacji na bazie Hyper-V - kilka szaf można "zmieścić" w jednej więc faktycznie trudno tu mówić o datacenter wielkopowierzchniowym ;) Oczywiście wszystko zależy od tego czym takie datacenter miałoby się zajmować.--___________________ Pozdrawiam Grzegorz Łyszkowski | LinkedIn | MCITP: EST, EDA 7 | EA i VA wkrótce :) | 

Joanna Subik
Joanna Subik
325 pkt.
Junior
MVP

0

Dużo mówi się o chmurze prywatnej, chmurze publicznej ... może warto zwrócić uwage w tę stronę ;)--Pozdrawiam,
www.joannasubik.pl

Pozdrawiam,

Kamil Baczyk Redaktor
Kamil Baczyk

0

Hmm jeśli masz problem z wyborem kierunku rozwoju to weź pod uwagę inne aspekty niż tylko to co Cię ciekawi, zastanów się czy jeśli zmienisz korporacyjny styl pracy na tzw samozatrudnienie, gdzie sam sobie wyznaczasz sposób i tryb pracy (a może raczej wyznaczają Ci go klienci :P ). W korporacji Ty masz zapewnić HA i być dostępny w godzinach pracy, po za nią niekoniecznie ale jak to znamy z autopsjii jest to niepisaną prawdą. Przy działalności dalej zapewniasz HA i sam masz być w trybie HA. Ok są też tego plusy w porównaniu z korporacyjnym trybem życia możesz zarobić porównywalnie lub nawet zdecydowanie więcej. Ale nie masz tzw. socjalu który nie jako jest wpisany w umowę o pracę.

Co do samej specjalności IMHO to albo idziesz management albo w techniczność zatem:
-działka security / audyt - tego brakuje kilka razy już headhunterzy szukali kogoś jako tzw bezpiecznika, cloud to inaczej wirtualizacja więc raczej tu się nie wiele zmieni a w PL nie mamy wielu V-Centers zatem chcąc pozostać w kraju można wziąć pod uwagę jeszcze budowę własnej firmy outsourcingowej i świadczyć usługi (mimo sporej konkurencji na rynku, jest jeszcze wolne miejsce),
-mgmt pójść już rozpoczętą ścieżką i być raczej odpowiedzialnym za projekty i połączenie wymagań businessu z tech. bo chyba najbardziej porządaną sytuacją jest mieć szefa który ma pojęcie o tech.

Najważniejsze żeby wybór sprawiał Ci radość i dodatkowo dawał możliwość zarobku :)

ps. Znajdź pracę, którą lubisz a do końca życia nie będziesz musiał pracować (Konfucjusz)

Grzegorz Stolecki
Grzegorz Stolecki
591 pkt.
Senior
MVP

0

Może trochę nie w interesującym Cię kierunku, ale ja widzę dwa braki na rynku:
- Business Intelligence - brakuje wszystkich specjalności: developer'ów, architektów, administratorów danych i metadanych, ludzi od jakości danych itede, itede...
- Project Manager - tu temat dyskusyjny, bo wiekszość projektów po prostu nie jest zarządzana tylko się "kula" :-)

pozdrawiam
Grzegorz
 --SSAS.PL
PLSSUG

>>> SQL DAY LITE 2014 >>> 14/15 listopada 2014 >>> LUBLIN >>> INFO 

PLSSUG

czarli
czarli
196 pkt.
Junior

0

Na zachodzie zdecydowanie brakuje specjalistow od VoIP w szerokim tego slowa znaczeniu.
Wnioskuje to po ilosci ofert jak i stawkach, zazwyczaj sa wyzsze niz dla "typowego CCNP".

W Polsce szczegolna uwage zwrocilbym na rozwiazania Open Source takie jak Asterisk.

Pozdrawiam
 --CCA, CCNA, MCSA, MCITP, MCDST, MCTS, MCP

CCNA Sec, CCNA, JNCIA,  F5 Certified Product Consultant (LTM), BCLP, BCLE, CCA MCSA, MCITP, MCDST, MCTS, MCP

Artur Sierp
Artur Sierp
49 pkt.
Poczatkujacy

0

Na zachodzie zdecydowanie "wieje wiatr"... natomiast w Polsce szczegolnie powiadasz?--- We Are Part Of The Solution
www.xextra.pl

- We Are Part Of The Solution

www.virtualized.pl

bachus Ekspert WSS
bachus
1302 pkt.
Senior

0

Na zachodzie brakuje specjalistów w wojpa ze względu na to, że więcej firm inwestuje/ma rozwiązania w tym kierunku. W Polsce jeszcze mimo wszystko króluje centralka wielkości lodówki.--http://itblog.bachus.org - blog IT jaki jest, każdzy widzi ;-)Dominik Siedlak (bachus) MS: MCP, MCTS, MCSA 2003

bachus Ekspert WSS
bachus
1302 pkt.
Senior

0

Powiem Ci Joanno, że wychodzi mi już bokiem ten bełkot niektórych firm dotyczący szczególnie chmury prywatnej ;-)--http://itblog.bachus.org - blog IT jaki jest, każdzy widzi ;-)Dominik Siedlak (bachus) MS: MCP, MCTS, MCSA 2003

Joanna Subik
Joanna Subik
325 pkt.
Junior
MVP

0

Toteż jedynie sugeruję..... delikatnie ;)

Poza tym podpada pod to wirtualizacja w pełnym tego słowa znaczeniu.--
Pozdrawiam,
www.joannasubik.pl

Edytowano 1 raz. Ostatnio 2011-07-04 08:21:06 przez frezjadg.

Pozdrawiam,

Szymon Nowak Ekspert WSS
Szymon Nowak
1095 pkt.
Senior

0

http://www.wss.pl/frmThread.aspx?tid=106623--SzymonN techcore.microcreative.pl MicroCreative Remote Assistantwww.asystentzdalny.pl

Grzegorz  Łyszkowski
Grzegorz Łyszkowski
431 pkt.
Junior

0

Nie spodziewałem się, że będzie taki duży odzew :) Teraz mam kilka Waszych pomysłów do przemyślenia.

Co do DG - wiem, że to nie jest sielanka ale pod względem finansowym wypada lepiej niż etat i pozwala na elastyczność. Pomysł o byciu podwykonawcą jest całkiem, całkiem :)--___________________ Pozdrawiam Grzegorz Łyszkowski | LinkedIn | MCITP: EST, EDA 7 | EA i VA wkrótce :) | 

Jake Eliasz
Jake Eliasz
798 pkt.
Senior

0

jeszcze 3 grosze wrzuce :)
zalezy jaki jestes mobilny...w InfoSec sa teraz takie etaty ze pracujesz z domu albo po stronie klienta, w biurze jestes raz  na miesiac (mowie z doswiadczenia). Jesli jestes w miare mobilny to mozesz latwo wyrwac prace w EU bez wyprowadzki z PL, oczywiscie z pensja EU - 250E/dzien w gore + masa dodatkow...

to dalem jeszcze jeden pomysl :)

powodzenia--Jake Eliasz CISA, QSA, C|EH, CISSP, CPTS, MCSE, LPIC, CCNA
jakeeliasz.compcidss.pl

Jake Eliasz
CISA, CISSP-ISSAP
www.jakeeliasz.com

MonteChristo
MonteChristo
223 pkt.
Junior

0

juz to widze jak garna sie do ciebie te duze firmy,abys stal sie ich podwykonawca o czyms takim zapomnij. Referencji zadnych nie masz. Na wadia w przetargach trzeba miec kilkanascie lub kilkaset tysiecy czasem, zeby w ogole stanac do przetargu.
Na poczatku malymi kroczkami do wlasnej DG, server tu server tam itp.Ale to sprowadza sie do wersji malej firmy ktora swiadczy wszedzie tam uslugi gdzie jest tansza od duzych z rynku, tansza = konkurencyja= nie ma cie w domu, bo cos za coś.
Druga rzecz, podejscie takie (mala wlasna jednoosobowa firma):wymaga niesamowitej wiedzy bo musisz byc jak czlowiek orkiestra. I nie tylko rozwiazania MS proponowac, bo ktos powie CAL drogi, licencja droga a moze by to taniej zrobic np nakims opensourcowym pojekcie ?Powiesz ok, ale nie ma czasu czasem na to zeby sie uczyc Ty to powinienes znac.Zeby wyrobić sie w czasie umowy. A to znalezc cos tanszego na router, switch itp. Teraz wszedzie kazdy liczy kazdy grosz.
Jak juz wezmie cie jakas firma zebyś im cos zrobił, to okazuje sie ze jest 3 lub wiecej konkurentow ktorzy tylko czaja sie zeby zejsc o 100pln nizej zeby tylko ta dana robote wziac. Ile tak mozesz ciagnac ?oplaty na DG, podatki, paliwo, mieszkanie,rodzina.
I zostaje zawsze za malo.
Bardziej osobiscie szedl bym w strone podlapania kontraktow gdzies w EU, zdalna adm. Pieniadze bardzo dobre. Pracujesz w firmie w PL, mozesz jak sie cos dzieje zawsze zareagowac nawet w czasie swojej nominalnej pracy.
Osotanio gdzies widzialem ogloszenie na Admina w Australii czy Na Wyspach w jakims hotelowym resorcie :))

Tomasz Onyszko VIP
Tomasz Onyszko
8031 pkt.
Guru
MVP

0

Robisz kilka błednych założeń
- patrzysz na propozycje Eliota z punktu widzenia PL. Uwierz mi ze poza granicami naszego kraju firmy nie maja oporu w zatrudnianiu ludzi pracujacych jako frellancerzy jezeli potrzebuja ich kompetencji
- zakladasz ze musisz byc czlowiekiem orkiestra; uwierz mi ze nie musisz, wymaga to tylko wyrobienia sobie kilka umiejetnosci - w szczegolnosci umiejetnosci mowienia "Nie, dziekuje"--Tomasz Onyszko

Tomasz Onyszko

MonteChristo
MonteChristo
223 pkt.
Junior

0

good luck :)pokaz mi wiecej niz 100 freelancerow ktory maja dobre pieniadze i maja czas dla siebie, nie wspominajac juz o rodzinie. Ja wcale nie mowie, ze takich nie ma. Bo sa, ale to dzieki wieloleniemu doswiadczeniu i KONTAKTA ktos ich wzial pod swoje skrzydla.Ale to jest garsta ludzi ktorzy faktycznie z tego zyja.Druga rzecz to czy maja czas na cos innego jak tylko prace?
A majac taka mala DG to nie stajesz sie czlowiekiem orkiestra??Przeciez jesc trzeba, dzieciaki tez chca nowego laptopa, na wakacje trzeba jechac na narty. Samochod swoj, firmowy itp. To wszystko kosztuje. I aby moc powiedziec "dziekuje" to trzeba miec tzw. dupochron, ktory sprawi ze odmawiajac mamy plynnosc finansowa. A plynnosc finanowa to dla mnie klika kilkuletnich kontraktow. A startujac raczej nikt nie ma takiej pewnosci.

Tomasz Onyszko VIP
Tomasz Onyszko
8031 pkt.
Guru
MVP

0

Skoro mowisz ... to pewnie wiesz.--Tomasz Onyszko

Tomasz Onyszko

Jake Eliasz
Jake Eliasz
798 pkt.
Senior

0

dla sprostowania bo sie nie zrozumielismy...w mojej poprzedniej wypowiedzi nie mowilem o freelancerze, tylko o czlowieku zatrudnionym  na etacie w firmie, ktory pracuje z domu/lub u klienta...
Ta osoba nie jest od zalatwiania kontraktow ani marketingu, tylko od wykonania danej uslugi, czy to wdrozenie, czy to audyt...--Jake Eliasz CISA, QSA, C|EH, CISSP, CPTS, MCSE, LPIC, CCNA
jakeeliasz.compcidss.pl

Jake Eliasz
CISA, CISSP-ISSAP
www.jakeeliasz.com

xrtx
xrtx
242 pkt.
Junior

0

pracuje jako DG

jak chcesz sie bawić w DG to zacznij już na  etacie i spróbuj - ma to swoje plusy ma minusy, mozna to pogodzić i na teraz taki warian widze jako najlepszy

jeżeli masz kontakty w branży i jesteś w stanie sobie załatwić w miesiac 2/3 zlecenia po 10 tys kazdy - idź w DG i nie ogladaj sie na korporację - jeżeli nie - postepuj ostrożnie to DG w polskim wydaniu to łapanie czego sie da i ze wszytskich działek jakie są

oczywiście mozna mówić NIE, ale komfort takiego podejścia ma b. waska grupa osob

za granicami polski kontraktów tez nie dostaje się w 2 dni a bez kontaktów i znajomości ciezko jest ruszyć.

duze firmy zawieraja umowy ramowe z agencjami i poprzez agencje zatrudniaja ludzi, jest tak dlatego że odpowiedzialność za działania takiego cżłowieka, bezpieczenstwo/dostep do informacji itp nie jest rozmyte tylko skupia sie dla nich w jednym punkcie. Duza firma nie bedzie "bujała się" z każda firemką

powodzenia
rt

Adminstracja AD,MS SQL 2000/5/8, Exchange 2003, VMWare, GFI, Kaspersky F-secure, Oracle.  Dla forumowiczów -5% w decore-meble.pl

Udziel odpowiedzi

pkt.
Treść wpisu:

Zaloguj się lub Zarejestruj się aby wykonać tę czynność.